| Head Size (in sq.): | 80 - 140 |
|---|---|
| Length (in.): | 27 - 29 |
| Weight (oz.): | 8 - 14 |
| Swingweight (RDC): | 250 - 450 |
| Frame Stiffness (RA): | 45 - 80 |
| Balance Point (HL/HH): | -20 - 20 Note: 0 is even balance |
| Beam Width (mm): | 15 - 35 |
| String Pattern: | 16 mains / 19 crosses, 18 mains / 20 crosses |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 10.30 oz / 292 g |
| Balance: | 1pts HL |
| Swing Weight: | 301 |
| Beam Width: | 25.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 23.0mm / 22.0mm |
| Composition: | 70% [K]arophite Black / 30% Graphite |
| Power Level: | Medium |
| Stiffness: | 68 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 11.00 oz / 312 g |
| Balance: | 5pts HL |
| Swing Weight: | 312 |
| Beam Width: | 0.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 25.0mm / 26.0mm |
| Composition: | Graphite / Hyper Carbon |
| Power Level: | Medium |
| Stiffness: | 68 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.50 inches / 69.85 cm |
| Strung Weight: | 11.10 oz / 315 g |
| Balance: | 7pts HL |
| Swing Weight: | 322 |
| Beam Width: | 0.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 25.0mm / 26.0mm |
| Composition: | Graphite / Hyper Carbon |
| Power Level: | Medium |
| Stiffness: | 68 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 11.00 oz / 312 g |
| Balance: | 4pts HL |
| Swing Weight: | 320 |
| Beam Width: | 26.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 26.0mm / 26.0mm |
| Composition: | 20% nCoded Hyper Carbon / 80% nCoded Graphite |
| Power Level: | Low-Medium |
| Stiffness: | 66 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.50 inches / 69.85 cm |
| Strung Weight: | 11.00 oz / 312 g |
| Balance: | 7pts HL |
| Swing Weight: | 323 |
| Beam Width: | 26.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 26.0mm / 26.0mm |
| Composition: | 20% nCoded Hyper Carbon / 80% nCoded Graphite |
| Power Level: | Low-Medium |
| Stiffness: | 62 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 26.00 inches / 66.04 cm |
| Strung Weight: | 9.40 oz / 266 g |
| Balance: | 7pts HL |
| Swing Weight: | 237 |
| Beam Width: | 0.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 25.0mm / 0.0mm |
| Composition: | Graphite |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 52 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 50-60 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 26.00 inches / 66.04 cm |
| Strung Weight: | 9.40 oz / 266 g |
| Balance: | 7pts HL |
| Swing Weight: | 237 |
| Beam Width: | 0.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 25.0mm / 0.0mm |
| Composition: | Graphite |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 52 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 50-60 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 10.20 oz / 289 g |
| Balance: | 2pts HL |
| Swing Weight: | 300 |
| Beam Width: | 26.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 23.0mm / 23.0mm |
| Composition: | [K]arophite Black / Basalt |
| Power Level: | Medium |
| Stiffness: | 69 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T, 8H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 10.40 oz / 295 g |
| Balance: | 0pts EB |
| Swing Weight: | 313 |
| Beam Width: | 26.5mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 23.6mm / 23.1mm |
| Composition: | Basalt |
| Power Level: | Medium |
| Stiffness: | 69 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T, 8H |
| String Tension: | 53-63 |