| Head Size (in sq.): | 80 - 140 |
|---|---|
| Length (in.): | 27 - 29 |
| Weight (oz.): | 8 - 14 |
| Swingweight (RDC): | 250 - 450 |
| Frame Stiffness (RA): | 45 - 80 |
| Balance Point (HL/HH): | -20 - 20 Note: 0 is even balance |
| Beam Width (mm): | 15 - 35 |
| String Pattern: | 16 mains / 19 crosses, 18 mains / 20 crosses |
| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.60 oz / 357 g |
| Balance: | 11pts HL |
| Swing Weight: | 326 |
| Beam Width: | 0.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 0.0mm / 0.0mm |
| Composition: | |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 72 |
| String Pattern: | 16 Mains/18 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 55-65 |
| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 28.00 inches / 71.12 cm |
| Strung Weight: | 12.70 oz / 360 g |
| Balance: | 14pts HL |
| Swing Weight: | 336 |
| Beam Width: | 0.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 0.0mm / 0.0mm |
| Composition: | 80% Graphite / 20% Kevlar |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 66 |
| String Pattern: | 18 Mains/20 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,10T,8H,10H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 110 sq. in. / 710 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 28.00 inches / 71.12 cm |
| Strung Weight: | 11.70 oz / 332 g |
| Balance: | 15pts HL |
| Swing Weight: | 317 |
| Beam Width: | 0.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 0.0mm / 0.0mm |
| Composition: | 80% Graphite / 20% Kevlar |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 62 |
| String Pattern: | 18 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,10T,8H,10H |
| String Tension: | 55-65 |
| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.40 oz / 352 g |
| Balance: | 10pts HL |
| Swing Weight: | 332 |
| Beam Width: | 22.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 22.0mm / 22.0mm |
| Composition: | 10% Hyper Carbon / 90% Graphite / Kevlar Double Braid |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 68 |
| String Pattern: | 16 Mains/18 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 50-60 |
| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.50 inches / 69.85 cm |
| Strung Weight: | 12.30 oz / 349 g |
| Balance: | 10pts HL |
| Swing Weight: | 338 |
| Beam Width: | 22.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 22.0mm / 22.0mm |
| Composition: | 10% Hyper Carbon / 90% Graphite / Kevlar Double Braid |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 66 |
| String Pattern: | 18 Mains/20 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,10T,8H,10H |
| String Tension: | 53-63 |
| Head Size: | 106 sq. in. / 684 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.50 inches / 69.85 cm |
| Strung Weight: | 12.20 oz / 346 g |
| Balance: | 11pts HL |
| Swing Weight: | 325 |
| Beam Width: | 22.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 22.0mm / 22.0mm |
| Composition: | 10% Hyper Carbon / 90% Graphite / Kevlar Double Braid |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 63 |
| String Pattern: | 16 Mains/20 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 55-65 |