| Head Size: | 107 sq. in. / 690 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 11.40 oz / 323 g |
| Balance: | 7pts HL |
| Swing Weight: | 319 |
| Beam Width: | 20.0mm |
| Tip/Shaft: | 21.5mm / 17.5mm |
| Composition: | Textreme/Twaron/Graphite |
| Power Level: | Low-Medium |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 45-55 |