Compare Racquets
Currently, you have added only one racquet to compare. Add more racquets from the selection below, click here to
continue shopping, or browse the
racquet finder.
|
|
|
|---|
| Name | Wilson Burn 105S v6 - 2026 |
|---|
| Head Size | 105in² / 677cm² |
|---|
| Length | 27.00in / 68.58cm |
|---|
| Weight | 9.80oz / 278g |
|---|
| Balance Point | 1pts HH |
|---|
| Swing Weight | 332 |
|---|
| Frame Stiffness | 72 |
|---|
| Beam Width | 25.0mm |
|---|
| Tip / Shaft | 23.5mm / 23.5mm |
|---|
| Composition | Carbon Fiber Graphite |
|---|
| Power Level | Low-Medium |
|---|
| String Pattern | 18 Mains / 16 Crosses |
|---|
| Mains Skip | 9T,8H,10H |
|---|
| Tension | 47-57 |
|---|
Add Similar Racquets to Compare