Compare Racquets
Currently, you have added only one racquet to compare. Add more racquets from the selection below, click here to
continue shopping, or browse the
racquet finder.
|
|
|
|---|
| Name | Volkl Vostra V1 Power Arm - 2024 |
|---|
| Head Size | 115in² / 742cm² |
|---|
| Length | 27.80in / 70.61cm |
|---|
| Weight | 9.50oz / 269g |
|---|
| Balance Point | 4pts HH |
|---|
| Swing Weight | 317 |
|---|
| Frame Stiffness | 69 |
|---|
| Beam Width | 27.5mm |
|---|
| Tip / Shaft | 28.5mm / 28.5mm |
|---|
| Composition | Red Cell/Graphite |
|---|
| Power Level | Medium-High |
|---|
| String Pattern | 16 Mains / 17 Crosses |
|---|
| Mains Skip | 7T,9T,8H |
|---|
| Tension | 48-58 |
|---|