| Head Size: | 98 sq. in. / 632 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 10.80 oz / 306 g |
| Balance: | 5pts HL |
| Swing Weight: | 302 |
| Beam Width: | 21.5mm |
| Tip/Shaft: | 21.5mm / 21.5mm |
| Composition: | High Modulus Carbon |
| Power Level: | Medium |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
| Main Skip: | 8T 7H 9H |
| String Tension: | 50-65 |