| Head Size: | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 10.40 oz / 295 g |
| Balance: | 0pts EB |
| Swing Weight: | 316 |
| Beam Width: | 21.0mm |
| Tip/Shaft: | 21.0mm / 21.0mm |
| Composition: | HM Graphite, Black Micro Core, NAMD |
| Power Level: | Low-Medium |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 45-60 |