| Head Size: | 102 sq. in. / 658 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 28.00 inches / 71.12 cm |
| Strung Weight: | 11.40 oz / 323 g |
| Balance: | 7pts HL |
| Swing Weight: | 349 |
| Beam Width: | 22.5mm |
| Tip/Shaft: | 22.5mm / 22.5mm |
| Composition: | Countervail/Graphite |
| Power Level: | Low-Medium |
| String Pattern: | 18 Mains/19 Crosses |
| Main Skip: | 8T,10T, 8H,10H |
| String Tension: | 50-60 |