| Head Size: | 98 sq. in. / 632 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.30 oz / 349 g |
| Balance: | 8pts HL |
| Swing Weight: | 332 |
| Beam Width: | 20.0mm |
| Tip/Shaft: | 20.0mm / 20.0mm |
| Composition: | 80% Graphite / 20% Kevlar |
| Power Level: | Low |
| String Pattern: | 18 Mains/20 Crosses |
| Main Skip: | 8T,10T,8H,10H |
| String Tension: | 55-68 |
| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.20 oz / 346 g |
| Balance: | 6pts HL |
| Swing Weight: | 334 |
| Beam Width: | 20.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 20.0mm / 20.0mm |
| Composition: | Graphite / Fiberglass / Piezotec Fibres |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 59 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,8H |
| String Tension: | 45-65 |
| Head Size: | 98 sq. in. / 632 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.30 oz / 349 g |
| Balance: | 8pts HL |
| Swing Weight: | 332 |
| Beam Width: | 20.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 20.0mm / 20.0mm |
| Composition: | 80% Graphite / 20% Kevlar |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 57 |
| String Pattern: | 18 Mains/20 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 8T,10T,8H,10H |
| String Tension: | 55-68 |
| Head Size: | 97 sq. in. / 626 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.00 oz / 340 g |
| Balance: | 6pts HL |
| Swing Weight: | 327 |
| Beam Width: | 20.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 20.0mm / 20.0mm |
| Composition: | |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 58 |
| String Pattern: | 18 Mains/20 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 9T,8H,10H |
| String Tension: | 50-60 |
| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.00 oz / 340 g |
| Balance: | 7pts HL |
| Swing Weight: | 331 |
| Beam Width: | 21.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 21.0mm / 21.0mm |
| Composition: | Graphite |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 56 |
| String Pattern: | 18 Mains/20 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 9T, 8H, 10H |
| String Tension: | 50-60 |
| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.10 oz / 343 g |
| Balance: | 6pts HL |
| Swing Weight: | 329 |
| Beam Width: | 20.5mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 20.5mm / 20.5mm |
| Composition: | Graphite |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 58 |
| String Pattern: | 18 Mains/20 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 9T,8H,10H |
| String Tension: | 50-60 |