| Head Size: | 90 sq. in. / 581 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.50 oz / 354 g |
| Balance: | 8pts HL |
| Swing Weight: | 325 |
| Beam Width: | 17.5mm |
| Tip/Shaft: | 17.5mm / 17.5mm |
| Composition: | Graphite/Kevlar/BLX |
| Power Level: | Low |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 48-58 |
| Head Size: | 92 sq. in. / 594 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.40 oz / 352 g |
| Balance: | 9pts HL |
| Swing Weight: | 326 |
| Beam Width: | 19.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 0.0mm / 0.0mm |
| Composition: | |
| Power Level: | |
| Stiffness: | 66 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | |
| String Tension: | 55-65 |
| Head Size: | 90 sq. in. / 581 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.40 oz / 352 g |
| Balance: | 9pts HL |
| Swing Weight: | 326 |
| Beam Width: | 17.0mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 17.0mm / 17.0mm |
| Composition: | 10% nCoded Hyper Carbon / 70% nCoded High Modulus Graphite / 20% Kevlar |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 66 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 50-60 |
| Head Size: | 90 sq. in. / 581 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.60 oz / 357 g |
| Balance: | 8pts HL |
| Swing Weight: | 327 |
| Beam Width: | 17.5mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 17.5mm / 17.5mm |
| Composition: | Basalt |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 65 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 7H 9H 7T 9T |
| String Tension: | 50-60 |
| Head Size: | 90 sq. in. / 581 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.00 inches / 68.58 cm |
| Strung Weight: | 12.50 oz / 354 g |
| Balance: | 8pts HL |
| Swing Weight: | 325 |
| Beam Width: | 17.5mm |
|---|---|
| Tip/Shaft: | 17.5mm / 17.5mm |
| Composition: | Graphite/Kevlar/BLX |
| Power Level: | Low |
| Stiffness: | 66 |
| String Pattern: | 16 Mains/19 Crosses |
|---|---|
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 48-58 |