| Head Size: | 95 sq. in. / 613 sq. cm. |
|---|---|
| Length: | 27.25 inches / 69.22 cm |
| Strung Weight: | 10.60 oz / 300 g |
| Balance: | 1pts HL |
| Swing Weight: | 320 |
| Beam Width: | 22.0mm |
| Tip/Shaft: | 22.0mm / 22.0mm |
| Composition: | 25% nCoded Hyper Carbon / 75% nCoded Graphite |
| Power Level: | Low-Medium |
| String Pattern: | 16 Mains/20 Crosses |
| Main Skip: | 7T,9T,7H,9H |
| String Tension: | 50-60 |