Compare Racquets
Currently, you have added only one racquet to compare. Add more racquets from the selection below, click here to
continue shopping, or browse the
racquet finder.
|
|
|
|---|
| Name | Wilson Blade 98S (18x16) v9 - 2025 |
|---|
| Head Size | 98in² / 632cm² |
|---|
| Length | 27.00in / 68.58cm |
|---|
| Weight | 11.00oz / 312g |
|---|
| Balance Point | 3pts HL |
|---|
| Swing Weight | 324 |
|---|
| Frame Stiffness | 61 |
|---|
| Beam Width | 21.0mm |
|---|
| Tip / Shaft | 21.0mm / 21.0mm |
|---|
| Composition | Braided Graphite & Basalt |
|---|
| Power Level | Low-Medium |
|---|
| String Pattern | 18 Mains / 16 Crosses |
|---|
| Mains Skip | 8T,10T,8H,10H |
|---|
| Tension | 50-60 |
|---|
Add Similar Racquets to Compare